صفحه
اول

معرفی و
فروش کتاب

معرفی
و

آموزش
مراحل چاپ
اصطلاحات
معمول در
چاپ کتاب
آشنائی با
قطع کتب و
اصطلاحات آن
آموزش
صفحه آرایی
کتاب
آموزش
مقدماتی طراحی
جلد کتاب
آموزش
صحافی
گالینگور


آشنائی با قطع کتب و اصطلاحات آن

قطع وزیری

کتب چاپ شده در قطع وزیری معمولا در ابعاد 17 در 24 سانتیمتر و 16.5 در 23.5 سانتیمتر صحافی می شوند.  فایل متن این کتب باید در ابعاد B5 تعریف شود.
 


قطع رقعی استاندارد

کتب چاپ شده در قطع رقعی استاندارد معمولا در ابعاد 14.5 در 21.5 سانتیمتر صحافی می شوند. فایل متن این کتب باید در ابعاد B5 تعریف شده و توجه شود که عرض متن 10 سانتیمتر و ارتفاع متن حداکثر 17.5 سانتیمتر باشد.
 


قطع رقعی کوچک

کتب چاپ شده در قطع رقعی کوچک معمولا در ابعاد 14.3 در 20 سانتیمتر صحافی می شوند. فایل متن این کتب باید در ابعاد A5 تعریف شود. این قطع عموما در چاپ دیجیتال و برای کاهش هزینه کاغذ مصرفی استفاده می شود.
 


قطع رحلی

کتب چاپ شده در قطع رحلی معمولا در ابعاد 20.5 در 28.5 سانتیمتر صحافی می شوند. فایل متن این کتب باید در ابعاد A4 تعریف شود.
 


قطع خشتی و جیبی

کتب چاپ شده در قطع خشتی در طول و عرض برابر برای مثال 20 در 20 سانتیمتر و کتب جیبی در ابعاد کوچکتر از رقعی نظیر B6 صحافی می شوند.
 


قطع پالتوئی

کتب چاپ شده در قطع پالتویی به نسبت انواع دیگر ارتفاع بیشتری نسبت به عرض دارند. برای مثال 11 در 22 سانتیمتر.
 


قطع بیاضی

ویژگی قطع بیاضی اینست که عطف کتاب بجای طول در عرض آن قرار می‌گیرد و به این ترتیب صفحات کتاب بجای حالت عمودی در حالت افقی ورق می‌خورند‌. برای مثال عطف کتاب وزیری ۱۷ در ۲۴ در طول ۲۴ سانتیمتر چسب میخورد و کتاب بیاضی ۱۷ در ۲۴ در عرض ۱۷ سانتیمتر چسبانده می‌شود‌.

  
سوال‌های خود را می‌توانید در بخش "درباره چاپ از ما بپرسید" مطرح کنید
در کوتاه‌ترین زمان پاسخ‌گوی شما خواهیم بود
ذکر مطالب آموزشی این سایت بدون آدرس‌دهی کامل سایت اکیدا ممنوع است
www.chap-emruz.com © Sep 2016