صفحه
اول

معرفی و
فروش کتاب

معرفی
و

آموزش
مراحل چاپ
اصطلاحات
معمول در
چاپ کتاب
آشنائی با
قطع کتب و
اصطلاحات آن
آموزش
صفحه آرایی
کتاب
آموزش
مقدماتی طراحی
جلد کتاب
آموزش
صحافی
گالینگور


آموزش صفحه آرایی در نرم‌افزار Word

آنگونه که سیرت زیبای کتاب به محتوای آنست، صورت زیبای آن در گرو صفحه آرایی، طراحی جلد و چاپ مناسب و شایسته آن است. اگرچه ما خدمات صفحه آرایی و طراحی جلد را نیز ارائه می‌کنیم برای آن گروه که علاقمند یادگیری هستند توضیحات نسبتا کاملی خواهیم داد. شما می‌توانید سوال‌های خود را در بخش `از ما بپرسید` مطرح نمایید. استفاده از استایل‌ها، فصل‌بندی، تعریف قطع کتاب، سرصفحه و پاصفحه، شماره صفحه و فهرست مطالب را توضیح خواهیم داد. آشنایی عمومی با نرم‌افزار ورد برای درک مطالب نیاز است. رئوس مطالب عبارتند از:

۱• تنظیمات اولیه
۲• تنظیمات فونت (قلم)
۳• تنظیمات پاراگراف
۴• تعریف و کاربرد استایل
۵• فصل‌بندی Section
۶• سرصفحه و پاصفحه
۷• فهرست مطالب
۸• ایندکس یا نمایه
۹• درج شعر
۱۰• ادیت‌های کلی و ضروری
۱۱• یک نصیحت دلسوزانه و ضروری
۱۲• تهیه‌ی خروجی نهایی
_______________

فصل اول: تنظیمات اولیه
الف) اعداد فارسی
برای نمایش اعداد فارسی در تنظیمات در قسمت پیشرفته نمایش اعداد را کانتکست انتخاب کنید تا اعداد فارسی بصورت فارسی و اعداد انگلیسی نیز انگلیسی نمایش داده شوند.ب) کپی کردن متن بدون فرمت
فرمت قبلی متن در ادامه کار مرتبا شما را سردرگم خواهد کرد. بهتر آنست که متن را کپی و در فایل جدید در زمان paste کردن آیکون Keep text only را انتخاب کنید.ج) تنظیمات صفحه
در روبان Page Layout، دکمه‌ی گوشه‌ی گروه Page Setup را بزنید، تا پنجره‌ی تنظیمات صفحه باز شود. قطع کتاب تعیین کننده‌ی تنظیمات صفحه است.الف) قطع رحلی
معمولا در ابعاد نزدیک A4 تعریف می‌شود. حاشیه هر طرف از ۱.۵ تا ۳ سانتیمتر تعریف می‌شود. حاشیه ۲.۵ سانتیمتر عموما فاصله ای مناسب است.
در قسمت Layout فاصله هدر را هم تعیین کنید. در بخش سرصفحه بیشتر بآن خواهیم پرداخت. فاصله سرصفحه بر تعریف Margin ها تاثیر می‌گذارد.

ب) قطع وزیری
برای قطع وزیری کاغذ را B5 jis انتخاب و برای حاشیه ها مثل قطع رحلی عمل کنید.

ج) قطع رقعی
قطع رقعی استاندارد ۱۴.۵ در ۲۱.۵ و نیز ۱۴ در ۲۱ سانتیمتر است. برای این قطع کاغذ را نظیر قطع وزیری انتخاب کنید اما حاشیه ها را بگونه‌ای تعریف کنید که عرض متن حدود ۱۰ و ارتفاع آن حدود ۱۶.۵ سانتیمتر شود.
سایز کاغذ ب۵ در ورد با کاغذ ب۵ که در ایران برش می‌خورد متفاوت است. برای این قطع و قطع وزیری حتما در ابتدای صفحه آرایی یک صفحه پر از متن را چاپ کنید تا از درستی تعاریف اطمینان حاصل کنید. قطع رقعی کوچک که در چاپ دیجیتال و برای صرفه جویی در هزینه انتخاب می‌شود (و ظاهر زیبایی ندارد) را روی کاغذ A5 تعریف کنید.

د) قطع خشتی
قطع خشتی دارای طول و عرض مساوی است. تا عرض ۱۳.۵ سانتیمتر را روی کاغذ A5، تا عرض ۱۷ سانتیمتر را روی کاغذ B5 و تا ۲۰ سانتیمتر را روی کاغذ A4 تعریف کنید.

حاشیه ها را بگونه‌ای انتخاب کنید که عرض و ارتفاع متن برابر شود.
 
☜ نکته ۱: در ابتدای یادگیری احتمال تعریف اشتباه حاشیه‌ها زیاد است و این اشتباه به معنی تکرار بخش زیادی از صفحه‌آرایی است. حتما در ایتدا یک صفحه پر از متن را چاپ و کنترل کنید.
. . . . . . . . . .

☜ نکته ۲: توجه داشته باشید که کتاب پس از صحافی از سه سمت بالا و پایین و جلو (یعنی سه سمتی که کاغذها آزاد است و ورق می‌خورد) بریده می‌شود. اندازه برش هر طرف را ۵ میلیمتر فرض و روی نمونه چاپ شده رسم کنید تا ظاهر نهایی صفحه را ببینید.
. . . . . . . . . .

☜ نکته ۳: اگر کاغذ B5 ندارید، یک کاغذ A4 را در ابعاد ۱۷.۵ در ۲۵ سانتیمتر ببرید (سایز ایرانی). اگر کاغذ A5 ندارید یک کاغذ A4 را نصف کنید.
. . . . . . . . . .

☜ نکته ۴: بهترین راه مقایسه خروجی صفحه‌آرایی که انجام می‌دهید مقایسه آن با یک کتاب با قطع مشابه از یک انتشاراتی معتبر است. علت ذکر انتشاراتی 'معتبر' اینست که متاسفانه کتب متفرقه با صفحه‌آرایی نامناسب و آماتور فراوان است.
. . . . . . . . . .

☜ نکته مهم: اگر واحدها در برنامه روی کامپیوتر شما به سانتیمتر نیست در قسمت Settings در بخش Advance واحد را Centimetre انتخاب کنید. معمولا زمان نصب برنامه واحدها به اینچ است.
⇨ فصل دوازدهم فصل دوم ⇦


سوال‌های خود را می‌توانید در بخش "درباره چاپ از ما بپرسید" مطرح کنید
در کوتاه‌ترین زمان پاسخ‌گوی شما خواهیم بود
ذکر مطالب آموزشی این سایت بدون آدرس‌دهی کامل سایت اکیدا ممنوع است
www.chap-emruz.com © Sep 2016